Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Puhetta bengalien terveydestä, ruokinnasta ja hoidosta.

Moderators: huiskamestari, Mäykynen, kainaloinen

Post Reply
tapsa80
Bengalivaavi
Posts: 15
Joined: 19.11.2009 20:39
Location: Jyväskylä MLK

Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Post by tapsa80 »

Taas pitäisi neiti madottaa ja se ei ole helppoa hommaa. Kuka voisi tulla madottamaan neitimme vai tekisikö elukkalääkäri tälläisen toimenpiteen 3pv ajan. Mitähän hän veloittaisi tälläisestä, koska katti pitäisi joko jättää sinne 2yöksi tai minun vietävä se alkuviikosta joka päivä sinne tablettia nielemään.

Olen testannut kaikki keinot tablettiruiskusta huijaamiseen, mutta eipä niin vaan onnistu. Neitimme ei pure vaikka sormeni olisi suussa, mutta kynnet hän tarraa ranteeseen. Viimeksi iski juuri suonen kohdalle. Siinä sitten lattia ja bengali minun veressä. Ei muuta kuin kissa pesulle :D
ameise
Kehruukone
Posts: 329
Joined: 07.07.2010 09:09
Location: Helsinki
Contact:

Re: Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Post by ameise »

Mutta onhan olemassa tabletteja, joitat tarvitsee antaa vain yksi.

Oletko kokeillut jo sekoittaa ruokaan, kääriä leikkeleen sisään, katkarapujen kanssa, jne? Itsekin yritin noita keinoja, jotka eivät siis toimineet meillä, mutta saatiin tabletti kissan suuhun lopulta kahden ihmisen voimin.

Toisaalta, ei ole häpeä viedä kissaa madotettavaksi eläinlääkäriin, onhan se melkoista taistelua joidenkin kissojen kanssa mitä nyt olen juttuja kuullut.
Neiti Ylppö BEN n 24
Stella BEN n 24 33
http://taplatytot.blogspot.com/
Orja
Glitterikingi
Posts: 952
Joined: 20.07.2008 20:13
Location: Kissukkala
Contact:

Re: Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Post by Orja »

Eläinlääkäristä saa matolääkkettä, jotka annetaan implanttina nahan alle. Se on helppo laittaa itsekin, joten kissaa ei tarvitse mukaan eläinlääkärikäynnille.
Orja von Kissukkala
Sissi BEN n 24; Siri RUS; Saga BEN n 24 31; Sani NFO d 03 23; Nottis RUS
R.I.P. <3 Herra Makkonen


http://kissukka.net, http://www.facebook.com/kissukkala
innokas huoltaja
Bengalivaavi
Posts: 27
Joined: 15.08.2009 16:35

Re: Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Post by innokas huoltaja »

mitenkäs olisi se niskaan laitettava aine.eläinlääkäri oli suositellut sitä siskolleni jolla oli samoja ongelmia. Se on jotain nestettä jota laitetaan kissan niskaan ja se imeytyy siitä.eläinlääkäriltä saa sitäkin.
kapatrik
Viiksityynyjen valtias
Posts: 710
Joined: 28.07.2008 21:00

Re: Kuka madottaisi bengalini (ja muita madotus ongelmia)

Post by kapatrik »

Stronghold on ainakin tällainen. Yksi vaihtoehto, veretön sellainen on ottaa kissalta ulostenäyte ja tutkituttaa se. Voi hyvinkin olla että madotukselle ei ole edes tarvetta :)
Hannibal BEN n 24
Attila BEN n 24 33
Lara BEN n 24
Bertta BEN n 24
FIN*Alcarinqua - bengalit http://www.freewebs.com/kapatrik/
Post Reply