FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Juttelua näyttelyistä, agilitystä jne.

Moderators: huiskamestari, Mäykynen, kainaloinen

sulopulla
Jääkaappirosmo
Posts: 444
Joined: 20.07.2008 21:34
Location: Pullala
Contact:

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by sulopulla »

Terveiset Jokimaalta, tänään siis nuuskimassa Tica-tunnelmia "yleisönä" ja moikkaamassa paikalle näytteilleasettajina tulleita tuttuja ihmisiä sekä tietysti kissoja! Oli muutama uusikin tuttavuus ja huomenna vissiin lissää!! Aamulla teki kyllä heikkoa kun vilkaisi pakkasmittariin vaikkei ihan kukonlauluun liikkeelle lähdettykään..No, Nissani kesti.. :D
Näyttelypaikan sijaintihan on ihan loistava ja varmaan hyvä vaihtoehto jatkossakin. Pakkanen ei ollut kissanomistajia matkasta pelottanut ja mukava, rento tunnelma olikin aistittavissa heti kättelyssä paikalle saavuttuamme hieman ennen arvostelujen alkua ja ennen kuin näyttely aukesi yleisölle. Tänään näytteilleasettajina olleet raportoikoot enempi tuomareista/arvosteluista ym tilanteista mutta bengalisijoituksia olin kyllä havaitsevinani. ;) Itse huomasin taas aluksi olevani pihalla kuin lumiukko mutta hiljalleen sitä rupes mieleen palautumaan arvostelusysteemit ja muut kuviot..Paikalla on sitten hyvät arpajaiset ja useampia myyntipisteitä joista tuli kotikolmikollekin hankittua mm megatsöde mansikkapesä :* ja muutamia muitakin leluja, Dragonflyjakin oli tarjolla!! Huomenna homma jatkuu näytteilleasettajan ominaisuudessa.Toivotaan että näyttelytiimillä on hyvät energiajuomat taskussa ja jaksatte painaa, hienosti toimii!! :thumb:
kapatrik
Viiksityynyjen valtias
Posts: 710
Joined: 28.07.2008 21:00

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by kapatrik »

Kivaa oli, vaikkakin pikkuisen koleaa, eli vilukissoja kehoitan pukeutumaan lämpimästi. Meidän tyttöjen päivä meni yli odotusten! Lähdimme hakemaan hakemaan Bertalle kokemusta vieraiden käsittelyä ilman mammaa ja sitä tuli ja tuli muutakin :D Bertta saavutti kolme finaalipaikkaa ja tittelin Grand Champion :hiphei: Larasta tuli jokatapauksessa Champion Alter

Finaalipaikkoja saavuttivat myös ainakin Tara ja Alaska, huonosti ehdin muita seurailemaan, kun oli niin kiire kiikutella noita omia neitejä kehiin! :cheesy:
Hannibal BEN n 24
Attila BEN n 24 33
Lara BEN n 24
Bertta BEN n 24
FIN*Alcarinqua - bengalit http://www.freewebs.com/kapatrik/
Shakis
Jääkaappirosmo
Posts: 428
Joined: 12.12.2008 17:39

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Shakis »

Korjaus.. Alaska ei yltänyt kyllä yhteenkään finaaliin.. Taso oli erittäin kova
ja kokemuksena oli kyllä erilaisempi kuin meidän ensimmäinen näyttely :)
Kaikenkaikkiaan jäi kyllä hyvä fiilis.. Upeat kissat veivät voiton :*
Kun kisaa Laran, Haltian, Taran sekä Meun kanssa niin ei kyllä yhtään pöllömmille
kisuille kyllä häviä ;) Onnittelut kaikille voittoon yltäneille, sekä tottakai kaikille
muillekin jotka uskalsivat uhmata pakkasta !

Ihana oli nähdä kaikki palstoilta tutut pulisijat.. Sekä tottakai suuri osa Wildtouch
porukasta.

KYLLÄ MUUTEN OLI KYLMÄ.. Kun päästiin Alaskan kanssa Nummelaan niin auton mittari
näytti - 23 °C !! :cold:

Pukeutukaa lämpimästi huomenna.. Jokimaanravirata EI ole lämmin paikka !
Tänäänkin suurin osa oli koko päivän takit päällä :o

Alaska, BEN ns 24
Aslan, BEN n 24
<3
kapatrik
Viiksityynyjen valtias
Posts: 710
Joined: 28.07.2008 21:00

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by kapatrik »

just noin hyvin ehdin seurata.. mä olin ihan varna, että Alska oli finaalissa... Olisi hieno poika sen kyllä ansainnut!
Hannibal BEN n 24
Attila BEN n 24 33
Lara BEN n 24
Bertta BEN n 24
FIN*Alcarinqua - bengalit http://www.freewebs.com/kapatrik/
Shakis
Jääkaappirosmo
Posts: 428
Joined: 12.12.2008 17:39

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Shakis »

Parempi onni ensikerralla.. Alaska kiittää kehuista :)
Onnittelut Bertalle Grand Champion - tittelistä sekä Laralle Champion Alter - tittelistä..
Ihania tyttöjä molemmat.. :*

Alaska, BEN ns 24
Aslan, BEN n 24
<3
Shakis
Jääkaappirosmo
Posts: 428
Joined: 12.12.2008 17:39

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Shakis »

Oliko niitä Dragonfly - leluja myynnissä näyttelyssä ?!
Vitsi mä olen kyllä puusilmä.. Olisi ollut ihana tuliainen kotiinvietäväksi kisuille :-/
Tietääkö kukaan onko kyseistä lelua myynnissä netissä ?!?

Alaska, BEN ns 24
Aslan, BEN n 24
<3
Mr&Mrs Servant
Bengalivaavi
Posts: 17
Joined: 23.09.2009 18:50
Location: Tuusula

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Mr&Mrs Servant »

kapatrik wrote:Kivaa oli, vaikkakin pikkuisen koleaa, eli vilukissoja kehoitan pukeutumaan lämpimästi. Meidän tyttöjen päivä meni yli odotusten! Lähdimme hakemaan hakemaan Bertalle kokemusta vieraiden käsittelyä ilman mammaa ja sitä tuli ja tuli muutakin :D Bertta saavutti kolme finaalipaikkaa ja tittelin Grand Champion :hiphei: Larasta tuli jokatapauksessa Champion Alter

Finaalipaikkoja saavuttivat myös ainakin Tara ja Alaska, huonosti ehdin muita seurailemaan, kun oli niin kiire kiikutella noita omia neitejä kehiin! :cheesy:
Pennuissa myös ainakin Bali sekä Elmeri saavuttivat yhden finaalipaikan per nenä. Eli hyvä alku myös Wildtouchin B-pentueelle näyttelyuralla :pokaali:

Onnea kaikille hienosti menestyneille bengaleille! :bumb:
Bali-neiti BEN n 24
wildtouch
Viiksityynyjen valtias
Posts: 570
Joined: 29.07.2008 15:22
Location: vantaa
Contact:

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by wildtouch »

Onnittelut kaikille menestyjille :)

B-pentue oli todella tasaväkinen.
Bali ja Bindi oli melkein kuin identtiset kaksoiset, ihan meni tytöt itseltäkin sekaisin :D Kuviointikin oli lähes samanlainen tytöillä.

Finaalipaikan saivat siis Bali,Elmeri ja Baru.
Barun väri varmistui hopealumeksi.

Thomas Andersen valitsi Arwenin sijalle 1 mutta pettymykseksi ei ottanut tyttöä finaaliin joten valmistuminen GRC:ksi jäi vain haaveeksi.

Tässä muutamia kuvia näyttelystä.
Baru:
Image
Image
Elmeri:
Image
Image
Bali:
Image
Bindi(Hilma)
Image
Image
Hallatar
Riiviörääpäle
Posts: 89
Joined: 02.06.2009 21:07

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Hallatar »

Todella kauniita kissoja :* !!

Harmittaa, etten päässyt paikalle ihastelemaan bengaleita ja vaihtamaan kuulumisia :( ,
Isis-neitimme kun on viimeisillään tiineenä. Laittakaahan kuvia, jookos=) ?

Onnittelut kaikille menestyjille!!
Orja
Glitterikingi
Posts: 952
Joined: 20.07.2008 20:13
Location: Kissukkala
Contact:

Re: FINTICAt Snow Show 2.-3.1.2010 Lahdessa

Post by Orja »

Täältä vielä voipuneet kommentit näyttelyviikonlopun jälkeen: FINTICAtin puolesta suurkiitokset bengaliväelle, joka sankoin joukoin oli paikalla molempina päivinä! Pikkaisen (tai hiukka enemmänkin) säätöä oli johtuen sairastapauksista, erityisesti "bengalituomari" Irene van Belzenin viime hetken sairastuminen oli ikävää. Kaikki 4+4 -kehää ja vielä epävirallinen tabbykongressi saatiin kuitenkin punnerrettua läpi!

Todettiin moneen kertaan viikonlopun aikana, että pitikin nimetä näyttely SnowShowksi... :buhahaa: Ensi kerralla ehkä pitäisi laittaa "Palmun alla" tmv. :D

Meiltä paikalla olivat bengaleista Sissi ja Kuura-neiti sunnuntaina, kummallekaan ei kummempaa menestystä tullut (paitsi Sissille kissojen mäkihyppykilpailun voitto!) Siri-russi sen sijaan saavutti laskujeni mukaan Double Grand Championin tittelin, mutta pisteet menivät melko tiukalle, joten odotellaan vielä TICAn vahvistusta.

DragonFlytä oli myynnissä, ja tilanne on se, että isompi setti oli tilattu, ja se jäi ilmeisesti tulliin eikä ehtinyt näyttelyyn. Niitä voidaan myydä myös postitse, hinnat 14,-/kpl ja 40,-/3 kpl. Postikulut ovat 2 euroa, ja sitten kun nuo saapuvat, niin voin niitä pyynnöstä myös näyttelyihin kiikuttaa (Kissukkalan kalenterissa Kes-kis on seuraava). Laittakaapa vaikka yksäriä, jos kiinnostaa, niin kertoilen mikä on tilanne. Muutama niitä taitaa olla jäljellä vanhasta satsistakin.
Orja von Kissukkala
Sissi BEN n 24; Siri RUS; Saga BEN n 24 31; Sani NFO d 03 23; Nottis RUS
R.I.P. <3 Herra Makkonen


http://kissukka.net, http://www.facebook.com/kissukkala
Post Reply