Page 1 of 1

puremajälki edelleen

Posted: 15.05.2012 21:11
by margarita
Käytiin eläilääkärissä. Ei löytynyt varsinaista puremisjälkeä, vaan epäili että on ihottumaa. Se oli joka tapauksessa tulehtunut ja sai antibioottia ja salvaa paikallisesti Fuciderm Vet. Onko vaarallista jos kissa kaikesta huolimatta pääsee nuolemaan tällä voideltua aluetta. Nyt on kyllä lahkeellinen haalari päällä, mutta sitä kauluria ei voi käyttää, kissa sai paniikin ja villiintyi, ettei melkein antanut minunkaan ottaa kiinni. Sain sen pois. entä sumute cothivet, sitäkin inhotaan, mutta pitäisikö käyttää? Epäilen kuitenkin alunperin puremaa tai raapasua, kun ei ole mitään ihottumia aiemmin ollut. :'(

Re: puremajälki edelleen

Posted: 15.05.2012 22:03
by toimitus
Hei margarita,

Hyvä että menitte eläinlääkäriin, kun tulehduksesta on kuitenkin kyse. Mahdollisia aiheuttajia voi olla lukuisa joukko: mainitsemasi purema- tai raapimajäljet, hyönteisenpurema tai esim. allergiaperäinen ihottuma, joka on tulehtunut, kun kissa on nuollut ja nyppinyt ärtynyttä aluetta. Se että kissalla ei aiemmin ole ollut ihottumaa ei kuitenkaan varsinaisesti vielä sulje mitään vaihtoehtoja pois. Toki tässä tapauksessa voi hyvin olettaa että ihottuma ja tulehdus ovat saaneet alkunsa jostain naarmusta ja allergioita tai varsinaisia ihosairauksia voi alkaa miettiä, jos vaiva hoidosta huolimatta pitkittyy tai alkaa toistua useasti.

Voidemaisia lääkkeitä ei yleensä saa syödä, koska ne eivät ole tarkoitettu syötäviksi ja voivat olla nieltyinä jopa vaarallisia ja toisaalta niiden teho luonnollisesti myös menetetään, jos kissa nuolee lääkkeen pois. Lisäksi vielä tulehdus ja ihottuma ärtyy, kun kissa pääsee itse "hoitamaan" aluetta eli jo ihan tästäkin syystä nuoleminen pitäisi saada estettyä.

Kissat yleensä lähes poikkeuksetta pitävät kaulureita ja erilaisia sukka- ja haalaripukuja hyvin ikävinä. Pienen totuttelun jälkeen useimmat pystyvät kuitenkin niiden kanssa elämään. Koska kerran kauluri aiheutti noin voimakkaas reaktion, kannattaa varmasti pitäytyä haalarin käytössä. Cothivetiä voi toki käyttää, jos siitä on apua. Kissojen hoitaminen ja lääkitseminen on kissojen itsensä mielestä kaikkea muuta kuin mukavaa, mutta pelkästään säälistä ei näissä silti saa liikaa lepsuilla, koska siinä helposti vain mutkistaa ja pitkittää hoitoa. Teidänkin tapauksessa voi hyvin olla, että pari ensimmäistä päivää ovat ne pahimmat ja sen jälkeen on jo helpompaa, koska tulehduksen laannuttua ihottuma-alue ei todennäköisesti enää vaivaa kissaasi niin paljon ja toiseksi kissasi luultavasti myös tottuu pukuunsa ja hoitotoimenpiteisiin. Jos Fucidermin käyttö tuntuu aivan ylivoimaiselta (et saa estettyä sen nuolemista), niin soita hoitaneelle eläinlääkärille, selitä tilanne ja kysy riittäisikö hoidoksi esim. pelkkä antibioottikuuri. Hoitaneeseen eläinlääkäriin kannattaa aina olla yhteydessä, jos tulee ongelmia hoidon kanssa, yleensä tilanteisiin kyllä onnistutaan löytämään joku järkevä ratkaisu.

Tsemppiä sinulle ja kissallesi! Toivotaan, että ihottuma on pian entinen vaiva :)