Kissan karvanlähtö, hilseily ja sähköisyys?

Puhetta bengalien terveydestä, ruokinnasta ja hoidosta.

Moderators: huiskamestari, Mäykynen, kainaloinen

Post Reply
sanzu
Bengalivaavi
Posts: 28
Joined: 25.01.2009 19:46

Kissan karvanlähtö, hilseily ja sähköisyys?

Post by sanzu »

Heippa!

Meillä on molemmilla tytöillä aivan järkyttävän sähkönen turkki, peuhaavat hetken keskenään ja tulevat meidän luokse ja pam! Järkyttävän iso sähköisku joka ikinen kerta kun koskee kissan nenään.. Voisko johtua esim sohvakangaan materiaalista?
Toinen juttu on turkin hilseily ja karvalähtö. Tänään viimeks harjasin molempien turkin, karvaa lähtee ihan älyttömästi mutta sähköisyys hankaloittaa harjausta niin paljon että karvat ei jää harjaan kiinni vaan peitoks kissan päälle.. :angst: Voisko tämäkin johtua jostain ressin poikasesta, muutimme juuri uuteen asuntoon ja ainakin päällepäin näyttäis että tytöt on hyvin sopeutunu tänne..
Kolmanneks, kuina usein kissaa pestään ja millä se pestään? Ja tarviiko ostaa sellanen keskiaikanen haarniska jotta pesuista selviää orja hengissä? :D
Nuppu BEN n 24
Nala BEN n 24
Mummi
Täpläguru
Posts: 1049
Joined: 21.07.2008 14:46

Re: Kissan karvanlähtö, hilseily ja sähköisyys?

Post by Mummi »

Turkin sähköisyyteen voi varmasti vaikuttaa huonekalujen verhoilumateriaali ja myös kuiva huoneilma + jopa vääränlaisen harjan käyttö. Ja tietty muuten se, että pesee turkkia liian usein.

Bengalin turkkia ei minusta tarvitse pestä juuri koskaan, harvoin se on niin likainen, että olisi pesun tarpeessa. No uroksilla hännän tyvi voi rasvoittua pahasti ja sitä voi pestä. Muuten kai ne, jotka pesevät kissaansa, pesevät sen ennen näyttelyä, mutta osa on todennut, että sekin on turhaa.
Pesu onnistuu ilman haarniskaa, kun totutat kissan vähän kerrassaan veteen, anna sen leikkiä kylpyhuoneessa, jossa on pesuvadillinen vettä tai jossa suihkusta valuu hiukan vettä ja siitä tasssujen kastelun kautta pikku hiljaa ja eri kerroilla edeten koko kropan kasteluun (varo ettei korviin mene vettä), vaikka pienillä herkkupaloilla palkiten. (Helppohan se on sanoa ;) eri asia tehdä). Pesuaineeksi jotain eläinkaupasta saatavaa kissan pesuun tarkoitettua ainetta. merkkejä on erilaisia.
Karvaahan lähtee aina kaikista kissoista, jopa bengalista. Bengalin turkki on vaan niin lyhyt, että karvanlähtöä ei monestikaan huomaa. Jos sinusta karvanlähtö on normaalia voimakkaampaa, mieti, tarvitsisiko mirrit jotain piristystä- siis vitamiinisellaista. Ja harjan sijasta voisit kokeilla furminaattoria, minusta se ei sähköistä ja kerää tehokkaasti irtokarvan.
Toiset varmaan jatkavat ja antavat lisää käytännössä hyviksi todettuja neuvoja
Jos haluat talon parhaalle paikalle: siirrä kissaa :-)
Mäykynen
Hepuliherkkä
Posts: 291
Joined: 28.07.2008 21:04

Re: Kissan karvanlähtö, hilseily ja sähköisyys?

Post by Mäykynen »

Meillä ei ole pesty Mäykystä muuta kun silloin kuin se on selvästi likainen (eli esim. sotkenut itsensä pihkaan metsässä...). Ennen kastrointia pestiin pari kertaa rasvoittuvaa hännän tyveä, mutta kastroinnin jälkeen ei enää tuotakaan ole tarvinnut tehdä. Ei Mäykynen pesemisestä erityisesti nauti, mutta ei onneksi suuremmin vastustelekaan eli meillä on onneksi haarniska ollut tarpeeton. Kyllähän pesijä hommassa väkisinkin hiukan kastuu ja kylppärin ovi kannattaa muistaa sulkea, ettei juuri saippuoitua kissaa joudu metsästämään ympäri kämppää ;)

Jos iho on kuiva ja hilseilevä, niin Mummin ehdotusten lisäksi kannattaisi vielä kokeilla rasvahappovalmistetta, sillä kuiva iho saattaa kieliä niiden puutteesta. Meillä on käytössä Aptus Eforion, mutta vastaavia valmisteita on useita.
Bengalinpentu
Mäy!!!
Posts: 190
Joined: 26.08.2008 11:17

Re: Kissan karvanlähtö, hilseily ja sähköisyys?

Post by Bengalinpentu »

Varmaan muutenkin kannattaa miettiä josko ruokavaliota voisi muuttaa?

Mä olen todennut että kissan peseminen on helpointa jos kissan shampoon sekoittaa veteen ja laittaa suihkepulloon, niin kissan turkkia ei tartte ensin kastella ja sitten yrittää levittää shampoota henkensä edestä pakenevaan kissaan. Suihkuttelee vaan sitä shampoovettä ja silittelee samalla kissaa niin sillä menee hetki edes huomata että se kastuu hitaasti mutta varmasti...
Ja huuhtelussa sitten käyttää sellaista "mukavan lämmintä" vettä, kylmä vesi on kauhistus ja liian kuuma tietysti myös inhottava, mutta myös kuivattaa ihoa.
Post Reply