Rufus & Rudolf

Kissojen kuulumisia ja kissojen omien webbisivujen linkkejä.

Moderators: huiskamestari, Mäykynen, kainaloinen

Ninni
Mäy!!!
Posts: 116
Joined: 19.03.2009 23:02
Location: Raisio

Re: Rufus

Post by Ninni »

:* Tsemppiä vaan iki-ihanalle Rufukselle toivottaa meidänkin "eunukkikuoro";" ei kastraatio miestä pahenna....." vai miten se nyt menikään?! Ulkoinen tai sisäinen komeus ei ole parista herneestä kiinni... ;)
Bryant BEN n 24
Vinku OCI n 24
Mosse OCI b 24
Punkku EXO d
Täplätäppinen, täplähullu-hulluna täpliin.
tytteli
Riiviörääpäle
Posts: 83
Joined: 22.08.2009 13:23

Re: Rufus

Post by tytteli »

Meillä vietetään pienen pilkkupojan puolivuotispäivää! :hiphei:
Juhla-ateriana on nautittu herkkuja: iso kasa paistijauhelihaa ja whiskasin kissamaitoa! Onnittelut myös velipojille Felixille ja Figarolle!

Puolivuotispäivää juhlistettiin myös tassuttamalla paksussa lumihangessa (Rufuksen elämän toinen kerta lumessa!) joskin 6 asteen pakkanen sai pienen varpaat pian palelemaan, ja kohta maasta kuuluikin jo pieni ja vieno 'miaumiau' ja tassut tavoittelivat villakangastakin helmaa. Sitten kisu kiipesikin kiirellä takkia pitkin olkapäälle istumaan, mutta sisään ei silti vielä olisi ollut mikään kiire. Kun olkapään haltija vihdoin kyllästyi palelemaan pakkasessa ja lähti siirtymään kohti talon rappukäytävää, alkoi kuulua ponnekas & ÄÄNEKÄS vastustushuuto - suoraan korvaan! :angst:

(laitan ulkoilukuvia, kunhan talouden kamera palaa ulkomailta työmatkalta - minun kännykameran kuvat on niin huonolaatuisia, että niitä katsoessa ihan hävettä jo itseäkin..!)

Tässäpä meidän puolivuotias söpöliini (päiväuniltaan vastaheränneenä)
Image
Mummi
Täpläguru
Posts: 1049
Joined: 21.07.2008 14:46

Re: Rufus

Post by Mummi »

Onnea "pikku" miehelle. Minne se aika karkaa? Puoli vuotta jo!! Hyvin on juhlat juhlittu, kun on tuommoiset herkut ja uskaltauduttu pakkashankeenkin tapomaan.
Onnea tätä kautta myös Felikselle ja Figarolle ja muidenkin pentujen omistajat sattuvat lukemaan tätä niin onnea sinnekin
Jos haluat talon parhaalle paikalle: siirrä kissaa :-)
tytteli
Riiviörääpäle
Posts: 83
Joined: 22.08.2009 13:23

Re: Rufus

Post by tytteli »

Muutama kuva Rufuksesta avaamassa ensimmäisen joulukalenterinsa ihka ensimmäistä luukkua! :wau: (meillä on kalenteri kaikille perheenjäsenille, Rufus sai omansa tuliaisina Kuopion marraskuun kissanäyttelystä!)

Ensin kalenteriin tutusteltiin haukkaamalla sitä napakasti joka reunalta:
Image
Image

Sitten luukku avattiin päättäväisesti repimällä:
Image

..ja vihdoin herkut paljastuivat luukun takaa!
Image

Tyytyväinen katti!
Image


Vähän jännittää vaan, että onko tuosta kalenterista mitään jäljellä lähempänä joulua, niin kovalla tarmolla Rufus paneutuu luukkujen avaamiseen...! :D Nyt on kolme luukkua avattuna, eikä kalenteri näytä enää ollenkaan tuolta kuin noissa kuvissa! :D
Aiko
Riiviörääpäle
Posts: 92
Joined: 16.09.2009 11:30
Location: Helsinki

Re: Rufus

Post by Aiko »

Ihania kuvia! :*

Voisi joskus sitten hankkia tuollaisen namikalenterin kissalle, kun itse on mukamas liian vanha hankkimaan suklaakalenteria, niin voisi kissan kanssa nauttia tuolla tavalla joulunodotuksesta.

Ja kissakin saa luvan kanssa repiä luukkuja auki. :D
Bengalineidit Aiko ja Kira
July
Mäy!!!
Posts: 180
Joined: 24.04.2009 12:14
Location: Turku

Re: Rufus

Post by July »

:D Pikkujouluaika se on bengaleillakin! Meillä ei ole kissan herkkukalenteria, mutta pikku partiolaisemme repii innoissaan partiolaisten joulukalenterin jo avattuja luukkuja!
Kissani ja minun välillä vallitsee ehdoton sopusointu. Kissa tekee, mitä sitä huvittaa ja minä teen niin kuin kissani haluaa. - Henry Miller
Fusku
Riiviörääpäle
Posts: 69
Joined: 22.10.2009 16:39

Re: Rufus

Post by Fusku »

Aivan mainio kuvasarja :D
Mistymoon
Viiksityynyjen valtias
Posts: 730
Joined: 03.08.2008 18:59
Contact:

Re: Rufus

Post by Mistymoon »

Aivan mainioita kuvia! :)
Meillä sama kalenteri ja kalenterin kohtelukin identtistä :D
Nutrecarelta tilattiin ja myös kissojen joulusukka, jossa monenlaista kissan namua, mutta sen saa vasta aattona...
www.bengalcat.fi

Cats leave paw prints on your heart,
But Bengals leave love spots ON YOUR SOUL !!!
tytteli
Riiviörääpäle
Posts: 83
Joined: 22.08.2009 13:23

Re: Rufus

Post by tytteli »

Eilen vietettiin Rufuksen 1-v. Synttäreitä! Meidän pikkuinen on kasvanut jo ison kissan ikään - aivan hurjaa vauhtia :wau: on aika lentänyt sen jälkeen kun viime elokuussa haettiin Rufus meille uuteen omaan kotiinsa Kissalehdosta!

Rufus 1-v. poseeraa :* :
Image
Image

Synttärin kunniaksi avattiin lahjoja, joista Wubba-hiiri osoittautui uudeksi suosikiksi:
Image
Image

Sitten tehtiin vielä piiiitkä 1,5h reissu luontoon - missä riitti hieman enemmän ihmeteltävää pikkukissalle, kuin kotipihan tutuissa ympyröissä:
Image
Image

Suurensuuret SynttäriOnnittelut myös sisaruksille, toivottaa Rufus! :)
Aiko
Riiviörääpäle
Posts: 92
Joined: 16.09.2009 11:30
Location: Helsinki

Re: Rufus

Post by Aiko »

Onnea synttärisankarille! Rufus on kyllä todella komea. :)
Bengalineidit Aiko ja Kira
Post Reply